MG5075 panel - 868 - 2x5 = 10 zones, max.32 zones, on board 4xPGM
The MAGELLAN mixed type security control panel is designed for small to medium-sized applications. The control panel is already equipped with an 868MHz wireless receiver on the board, which predestines it for wireless installations. In addition to...
Product code: 2004-002 EAN: 8595584650311 Producer: PARADOX
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The MAGELLAN mixed type security control panel is designed for small to medium-sized applications. The control panel is already equipped with an 868MHz wireless receiver on the board, which predestines it for wireless installations. In addition to this possibility of connecting sensors, it is possible to use 5 inputs on the board with the possibility of connecting 10 NC zones in the ATZ connection. The control panel can be divided into two areas and 32 user codes / wireless key fobs can be used to control the system. Detectors with HD78 or HD88 video verification can be connected to the system. The exchange includes a telephone communicator designed for communication to the PCO or to a civil telephone.
| Type of device | control panel with wireless superstructure in the box |
| Max. number of zones in the system | 32 |
| Subdivision into subsystems | yes, 2 |
| Number of user codes | 32 |
| History of events | 512 |
| Number of inputs (zones) on the control panel board | 5 (ATZ 10) |
| PGM outputs on the control panel | 4 x 100 mA (1 adjustable +/-) |
| Radio superstructure frequency | 868 MHz |
| PBX current consumption | 220 mA |
| Power supply | 110 - 240 V ~, 1 A |
| Source type | switched |
| Max. current consumption from AUX output | 2.5 |
| AUX output type | electronic return fuse 3 A |
| Backup battery charging current | 1.5 A |
| Recommended backup battery | 12 V, 7 Ah / 18 Ah / 24 Ah |
| Max. current consumption from the BELL output | 2 A |
| BELL output type | electronic return fuse 3 A |
| Max. number of PGM outputs in the system | 16 |
| Wireless PGM output | yes, type 2WPGM, max.16 |
| Wireless zones | yes, max 32 |
| Max. number of keyboards in the system | 15 |
| Wireless keyboard | yes, K37, max 8 |
| Repeater for range extension | yes, RPT1, max 2 |
| Wireless keychain control | yes, max 32 |
| Optical signaling | LED AC, Batt, Bus, AUX, RF-RX, RF-TX |
| Cover design | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















