MAS-283 - recessed, 6-wire
Six-wire plastic magnetic contact, intended for flush mounting. The sensor is equipped with two separate NC contacts and a tamper loop. Contacts can be added, for example, to EZS and MaR. For installation in metal doors, we recommend the use of...
Product code: 0106-114 EAN: 8595584659789 Producer: ASITA
- Description
- Product inquiry
Six-wire plastic magnetic contact, intended for flush mounting. The sensor is equipped with two separate NC contacts and a tamper loop. Contacts can be added, for example, to EZS and MaR. For installation in metal doors, we recommend the use of spacers.
| Type | magnetic contact screw |
| Use | EZS+MaR |
| Execution | plastic |
| Working distance | 0 - 25 mm |
| Max. current load | 500mA |
| Cabling | 6 wires |
| The cable length | 3 m |
| Alarm output | 2x NC |
| Tamper | yes, NC |
| Construction | profound |
| Color | white |
MAS6 - washer
0,92 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















