MAS-273 - surface, 6-wire
Six-wire plastic magnetic contact, designed for surface mounting. The sensor is equipped with two separate NC contacts and a tamper loop. The contacts can be connected, for example, to EZS and MaR. The package includes a mounting pad. Type surface...
Product code: 2304-082 EAN: 8595584656429 Producer: ASITA
- Description
- Product inquiry
Six-wire plastic magnetic contact, designed for surface mounting. The sensor is equipped with two separate NC contacts and a tamper loop. The contacts can be connected, for example, to EZS and MaR. The package includes a mounting pad.
| Type | surface magnetic contact |
| Use | EZS+MaR |
| Execution | plastic |
| Working distance | 0 - 30 mm |
| Max. current load | 500mA |
| Cabling | 6 wires |
| The cable length | 3 m |
| Alarm output | 2x NC |
| Tamper | yes, NC |
| Construction | superficial |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















