MAG8/DCC8 - conventional switchboard EPS-8 lines
Conventional EPS control panel with the possibility of connecting 8 collective lines of sensors of the CT 3000 series. Design in a cabinet with a power supply, a basic process board with inputs and outputs Fire, Fault, outputs for a siren according...
Product code: 1112-073 EAN: 8595584621045 Producer: Detectomat
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Conventional EPS control panel with the possibility of connecting 8 collective lines of sensors of the CT 3000 series. Design in a cabinet with a power supply, a basic process board with inputs and outputs Fire, Fault, outputs for a siren according to the requirements of EN54, an indication and a control panel. Up to 32 sensors of different types can be connected to the lines. Backup battery 1 x 12 V/18 Ah is located in the control panel. Due to its character, the switchboard is suitable for small objects. The control panel can be supplemented with another 8 lines (2 x card for 4 lines each) and another output module with 4 relays and another 4 siren lines.
| Power supply | 230 V |
| Backup power | battery 1x 12 V/18 Ah |
| Quiet withdrawal | 10mA |
| Number of loops | 8 straight |
| Number of sensors | max. 32 per line |
| Output Fire | 1 changeover contact 30 V/2 A |
| Output Fault | 1 changeover contact 30 V/2 A |
| Output for sirens | 1 x 24 V/200 mA monitored |
| 3 levels of security | without, service, service |
| Certificate | 1293-CPD-0133 |
| Expander | 2x card 4 lines, card 4 relays |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















