MAG4/DCC4 - conventional switchboard EPS-4 line
Conventional EPS control panel with the possibility of connecting 4 collective lines of sensors of the CT 3000 series. Design in a cabinet with a power supply, a basic process board with inputs and outputs Fire, Fault, siren outputs according to the...
Product code: 1112-072 EAN: 8595584621038 Producer: Detectomat
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Conventional EPS control panel with the possibility of connecting 4 collective lines of sensors of the CT 3000 series. Design in a cabinet with a power supply, a basic process board with inputs and outputs Fire, Fault, siren outputs according to the requirements of EN 54, indication and control panel. Up to 32 sensors of different types can be connected to the lines. Backup battery 1 x 12 V/7 Ah is located in the control panel. Due to its character, the switchboard is suitable for small objects, where further significant expansion is not expected.
| Power supply | 230 V |
| Backup power | battery 1x 12 V/7 Ah |
| Quiet withdrawal | 10mA |
| Number of loops | 4 direct |
| Number of sensors | max. 32 per line |
| Output Fire | 1 changeover contact 30 V/2 A |
| Output Fault | 1 changeover contact 30 V/2 A |
| Output for sirens | 1 x 24 V/200 mA monitored |
| 3 levels of security | without, service, service |
| Certificate | 1293-CPD-0132 |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















