LR2110-8ET-120-V2 - ePoE switch, 8x ePoE, 1xGb RJ45, 1x SFP, Hi-PoE, 120W, DIN, protection
ePoE switch in an industrial design with an increased temperature range. Dahua ePoE camera power supply up to 800 m via UTP or 1000 m via coaxial cable, 2 x Hi-PoE 10/100 Mbps up to 90 W, 6 x PoE+ 10/100 Mbps up to 30 W, 1 x RJ45 Uplink 1 Gbps, 1 x...
Product code: 2307-173 EAN: 6923172594099 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
ePoE switch in an industrial design with an increased temperature range. Dahua ePoE camera power supply up to 800 m via UTP or 1000 m via coaxial cable, 2 x Hi-PoE 10/100 Mbps up to 90 W, 6 x PoE+ 10/100 Mbps up to 30 W, 1 x RJ45 Uplink 1 Gbps, 1 x SFP 1 Gbps, total budget 120 W. Overvoltage protection, compact design including mounting on DIN, LED indication, grounding clamp, metal cover. Source included in the package.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
| Type of device | PoE switch |
| Description of ports | 2 x Hi-PoE 10/100 Mbps, 6 x PoE+ 10/100 Mbps, 1 x Uplink 1 Gbps, 1 x SFP 1 Gbps |
| Total number of ports | 10 |
| Number of PoE ports | 8 |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| PoE type | 60W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| PoE type | 90W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| Total power of PoE output | 120 W |
| Transmission speed | 100 Mb/s + 1 Gb/s |
| Memory capacity | switching 8.8 Gbps |
| Optical spine | Yes |
| Overvoltage protection | Lighting Protection Air discharge: 8 kV Contact discharge: 6 kV ESD Protection Common mode: 4 kV Differential mode: 2 kV |
| Power supply | 54 VDC/2.22 A (component source) |
| Method of assembly | shelf/DIN |
| Material | metal cover |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















