KM1-mini - OUTDOOR METAL code keypad
Autonomous code keyboard in solid metal design for indoor and outdoor use with the possibility of permanent decoding / coding. The output signal from the reader is in the form of a relay. It is also possible to use the exit button input to operate...
Product code: 2011-113 EAN: 8595584654128 Producer: VAR-TEC
- Description
- Product inquiry
Autonomous code keyboard in solid metal design for indoor and outdoor use with the possibility of permanent decoding / coding. The output signal from the reader is in the form of a relay. It is also possible to use the exit button input to operate the door.
| Module type | code keypad |
| Authorization | code |
| Programming | using the keyboard |
| Card | No |
| Number of users | max 1000 |
| Installation code | yes, 1 |
| Length of user code | 4 - 6 digits |
| Power supply | 9 - 18 V DC |
| Current consumption | min. 50 mA, max 80 mA |
| Output signal from the reader | 1 x relay, NC / NO |
| Max. output relay load | 12 V / 3 A |
| Relay activation time | 1 - 99 sec. (0 - switching) |
| Exit button | Yes |
| Alarm output | No |
| Tamp | Yes |
| Optical signaling | Red / yellow / green LEDs |
| Audio signaling | yes, buzzer |
| Backlit buttons | No |
| Execution | solid metal cover |
| Color | silver |
KM5 - OUTDOOR METAL code keypad
60,77 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















