Klarus XT2CR Pro
High performance outdoor tactical flashlight Klarus XT2CR Pro also suitable for professional use. Main features: Top LED CREE XHP35 HD with a light output of 2100 lm and an afterglow of up to 240 m 4 levels of light output + flashing and SOS Dual...
Product code: 2204-017 EAN: 8595584660099 Producer: Klarus
- Description
- Product inquiry
High performance outdoor tactical flashlight Klarus XT2CR Pro also suitable for professional use.
Main features:
- Top LED CREE XHP35 HD with a light output of 2100 lm and an afterglow of up to 240 m
- 4 levels of light output + flashing and SOS
- Dual toggle tactical user interface
- Strobe with one push - independent control
- Charging via USB-C connector
- High-capacity rechargeable battery 3100 mAh (type 18650)
- IPX8 waterproof coverage and durable design of the flashlight
- Intelligent thermal protection system and office battery discharge protection
| Dimensions | Ø28mm (front and back cover) x Ø25.4mm (body) x 128mm |
| ICE | CREE XHP35 HD |
| Maximum performance | 2100 lm |
| Mass | 90g, 139 gs of battery |
| Working voltage | 2.8 – 6.4V |
| Charging current | 5V/1A |
| Battery | Li-ion type 18650 (3100mAh) |
| Cover | IPX8 |
Klarus GL2
164,80 €
CEL-TEC WL380 Magnetic
29,50 €
Klarus A2 Pro
75,54 €
CEL-TEC FLZA-375 APOLLO
37,47 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















