Klarus XT21C
High performance outdoor tactical flashlight Klarus XT21C Pro also suitable for professional use. Main features: Top LED Luminus SST70 with a light output of 3200 lm and an afterglow of up to 324 m 4 levels of light output + flashing and SOS Dual...
Product code: 2204-014 EAN: 8595584660068 Producer: Klarus
- Description
- Product inquiry
High performance outdoor tactical flashlight Klarus XT21C Pro also suitable for professional use.
Main features:
- Top LED Luminus SST70 with a light output of 3200 lm and an afterglow of up to 324 m
- 4 levels of light output + flashing and SOS
- Dual toggle tactical user interface
- Strobe with one push - independent control
- Charging via USB-C connector
- High-capacity rechargeable battery 5000 mAh (type 21700)
- IPX8 waterproof coverage and durable design of the flashlight
- Intelligent thermal protection system and office battery discharge protection
| Dimensions | Ø35 mm (front) x Ø25.4 mm (body) x 146.5 mm |
| ICE | LUMINUS SST70 |
| Maximum performance | 3200 lm |
| Mass | 111g, 183g battery |
| Working voltage | 2.8 – 4.2V |
| Charging current | 5V/2A |
| Battery | Li-ion type 21700 (5000mAh) |
| Cover | IPX8 |
Klarus GL1
107,22 €
Klarus A2 Pro
76,80 €
Klarus XT11R
77,87 €
CEL-TEC HL170 COB Motion
21,02 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















