Klarus E3
High-performance outdoor tactical flashlight Klarus E3 also suitable for professional use. Top CREE LED XHP35 HD with a light output of 2200 lm and an afterglow of up to 230 m 4 levels of light output + flashing and SOS Tactical user interface with...
Product code: 2204-015 EAN: 8595584660075 Producer: Klarus
- Description
- Product inquiry
High-performance outdoor tactical flashlight Klarus E3 also suitable for professional use.
- Top CREE LED XHP35 HD with a light output of 2200 lm and an afterglow of up to 230 m
- 4 levels of light output + flashing and SOS
- Tactical user interface with double switch
- One-touch strobe - independent control
- Charging via USB C connector
- High capacity rechargeable battery 5,000 mAh (type 21700)
- Waterproof IPX8 protection
- Memory of the last used mode
- Intelligent thermal protection system
| Dimensions | Ø26.2 mm (front and back cover) x Ø25.1 mm (body) x 135.2 mm |
| ICE | CREE XHP35 HD 6500K |
| Maximum performance | 2200 lm |
| Mass | 76.9g, 148 g (with battery) |
| Working voltage | 2.8 - 4.2V |
| Charging current | 5V / 2A |
| Charging time | 3.5h |
| Battery | Li-ion type 21700 (5000mAh) |
| Cover | IPX8 |
CEL-TEC WL380 Magnetic
29,50 €
Klarus XT11R
76,60 €
CEL-TEC FLZA-375 APOLLO
37,47 €
CEL-TEC HL190R Motion
16,46 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















