JA-186P * - wireless dual-zone PIR
The detector is designed to detect the movement of people in the interior of buildings. Detection in two zones provides high protection against false alarms caused by, for example, the movement of a pet. Type of device wireless dual - zone PIR...
Product code: 0104-180 EAN: 8594052537796 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The detector is designed to detect the movement of people in the interior of buildings. Detection in two zones provides high protection against false alarms caused by, for example, the movement of a pet.
| Type of device | wireless dual - zone PIR detector |
| Power supply | Lithium battery type LS (T) 14500 (3.6 V AA / 2 Ah) |
| Battery life | approx. 3 years (detector sleep 5min.) |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 1.2 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 120 ° / 12 m (with base lens) |
| Weight | 200 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















