JA-185B * - wireless acoustically det. broken glass mini
A small glass break detector detects the breaking of glass windows and doors in an installed room. The detector uses the analysis of the change in air pressure in the room in combination with the detection of the characteristic sound of broken...
Product code: 0105-154 EAN: 8594052537154 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
A small glass break detector detects the breaking of glass windows and doors in an installed room. The detector uses the analysis of the change in air pressure in the room in combination with the detection of the characteristic sound of broken glass.
| Type of device | wireless acoustically det. broken glass mini |
| Power supply | Lithium battery type LS (T) 14500 (3.6V AA / 2.4 Ah) |
| Battery life | about 3 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | approx. 100 m (direct visibility) |
| Environment | II. internal general |
| Operating temperature | -10 ° C to + 40 ° C |
| 3 levels of security | level 2 according to ČSN EN 50131-1, ČSN CLC / TS 50131-2-7-1, ČSN EN 50131-5-3 |
| Dimensions | 88 x 46 x 22 mm |
| Weight | 60 g |
| Detection area | up to 9 m |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















