JA-180PB (without battery) - wireless PIR + glass break
The JA-180PB is a combination of a JA-180P PIR motion detector and a glass break detector in one device. Each detector communicates with the control panel as a separate device. Type of device wireless PIR + glass break Power supply PIR - Lithium...
Product code: 0106-416 EAN: 8594052537123 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The JA-180PB is a combination of a JA-180P PIR motion detector and a glass break detector in one device. Each detector communicates with the control panel as a separate device.
| Type of device | wireless PIR + glass break |
| Power supply | PIR - Lithium battery type LS (T) 14500 (3.6 V AA / 2.4 Ah) |
| Power supply | GBS - lithium battery type LS (T) 14250 (3.6 V 1 AA / 1.2 Ah) |
| Battery life | approx. 3 years (PIR sensor sleep 5 min.) |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 120 ° / 12 m (with base lens) |
| Cover color | white |
| Glass detection range | 9 m (glass min. 60 x 60 cm) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















