JA-180B * - wireless. acoustically broken glass detector
The glass break detector is used to evaluate the alarm by breaking the glass filling of doors, windows, shop windows, etc. The detector excels in high resistance to false alarms that can cause sounds similar to glass shattering. Type of device...
Product code: 0104-135 EAN: 8594052539875 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The glass break detector is used to evaluate the alarm by breaking the glass filling of doors, windows, shop windows, etc. The detector excels in high resistance to false alarms that can cause sounds similar to glass shattering.
| Type of device | wireless. acoustically broken glass detector |
| Power supply | type LS (T) 14500 (3.6V / 2.4 Ah AA) |
| Battery life | about 3 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | approx. 100 m (direct visibility) |
| Detection area | up to 9m |
| 3 levels of security | ČSN EN 50131-1, ČSN CLC / TS 50131-2-7-1, ČSN EN 50131-5-3 level 2 |
| Dimensions | 107 x 28 x 24 mm |
| Environment | II. internal general |
| Operating temperature | -10 ° C to + 40 ° C |
| Weight | 55 g |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















