JA-169P* - outdoor wireless dual zone PIR
The detector is designed to detect the movement of people in an outdoor environment. The optical part of the detector contains two PIR sensors with AND logic. An alarm signal is generated only if both detection planes intersect at the same time....
Product code: 2209-105 EAN: 8595614127400 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The detector is designed to detect the movement of people in an outdoor environment. The optical part of the detector contains two PIR sensors with AND logic. An alarm signal is generated only if both detection planes intersect at the same time.
| Type of device | wireless outdoor PIR |
| Power supply | 1 x Lithium battery type CR123A (3.0 V / 1.4 Ah) |
| Battery life | about 3 years |
| Operating frequency | 868.1 MHz JABLOTRON protocol |
| Signal range | up to 300 m for direct visibility |
| Detection area | 15 m / 85°; 11 segments |
| Mounting height | 0.8 - 1.5 m |
| Motion detection | 0.3 – 1.5 m/s |
| Saver | optionally 5 s or 120 s |
| Cover | IP45 |
| Weight | 380 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















