JA-163A-BASE-RB * - wireless outdoor battery siren
Base of backup wireless outdoor siren JA-163A-BASE-RB with electronics. It is necessary to order the upper plastic JA-1X1A-C-xx and the lithium battery BAT-100A for this base. Fully wireless outdoor siren for the JABLOTRON 100+ system. It is used...
Product code: 0105-513 EAN: 8595614114493 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Base of backup wireless outdoor siren JA-163A-BASE-RB with electronics. It is necessary to order the upper plastic JA-1X1A-C-xx and the lithium battery BAT-100A for this base. Fully wireless outdoor siren for the JABLOTRON 100+ system. It is used for outdoor alarm indication and for additional acoustic signaling. The siren is powered by a lithium battery without the need for an external power supply.
| Siren type | outdoor wireless |
| Siren type | piezo electric, 110 dB / m |
| Detector addressing in the system | one position |
| Power supply | 3.6 V / 13 Ah lithium battery - not included! |
| Power supply | type BAT-100A (up to 2 pcs can be fitted) |
| Battery life | about 5 years |
| Frequency | 868.1 MHz, JABLOTRON protocol |
| Signal range | approx. 300 m (open terrain) |
| Antenna | internal |
| Antenna | possibility to connect external antenna AN-868 |
| LED signaling | according to the cover used |
| Cover design | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















