JA-162PW (G) * - wireless PIR + MW
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system, which is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector is highly resistant...
Product code: 2011-018 EAN: 8595614122245 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system, which is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector is highly resistant to false alarms. Upon detection, the MW detector is activated, which confirms the previous activation of the PIR sensor. The gray lens detector provides increased resistance to white light, well above the prescribed values of the standard (up to 10,000 lux). This lens helps reduce false alarms caused, for example, by lighting the car's headlights through windows, the setting sun, lightning or reflective surfaces. False alarm resistance is adjustable in two levels for PIR and MW. The detector has a pulse response and occupies one position in the system. This product is only compatible with JA-103K and JA-107K control panels.
| Type of device | wireless combined detector PIR + MW |
| Power supply | 2x lithium battery type CR123A (3 V / 1500 mAh) |
| Battery life | about 4 years |
| Frequency of MW part | 24.125 GHz |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2.2 - 2.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 90 ° / 12 m |
| Weight | 1125 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















