JA-160PC * - wireless PIR with 43 ° camera
The product is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. When recording motion, the camera detects a color image with a resolution of up to 640x480 pixels. Type of...
Product code: 0105-383 EAN: 8594052539233 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. When recording motion, the camera detects a color image with a resolution of up to 640x480 pixels.
| Type of device | wireless PIR motion detector with camera |
| Power supply | Warning: Batteries not included |
| Power supply | 2 pcs alkaline batteries AA (LR6) 1.5V / 2400 mAh |
| Battery life | about 2 years (with one activation and photo series per day) |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Properties | HQ image transfer time to the control panel (ideally) up to 130 sec. (60 sec.) |
| Properties | Camera field of view 43 ° |
| Properties | Camera resolution LQ 320 * 240; HQ 640 * 480 points |
| Properties | Typical image transfer time to 15 s / GPRS server; 2 s / LAN |
| Properties | LQ image transfer time to the control panel (ideally) up to 20 sec. (10 sec.) |
| Properties | Flash range max. 3 meters |
| Properties | LQ / HQ image size (typical) 2-10 kB / 2-64 kB (6 kB / 35 kB) |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 55 ° / 12 m (basic lens) |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















