JA-160PC (90) * - wireless PIR with 90 ° camera
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. Shooting is activated by motion, so the cause of the alarm is always recorded in the image. Guaranteed detection...
Product code: 0105-969 EAN: 8595614117241 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. Shooting is activated by motion, so the cause of the alarm is always recorded in the image. Guaranteed detection coverage is 90 ° / 12 m
| Type of device | wireless PIR with 90 ° camera |
| Power supply | 2 pcs alkaline batteries AA (LR6) 1.5V / 2400 mAh |
| Power supply | Warning: Batteries not included |
| Battery life | about 2 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Properties | Flash range max. 3 meters |
| Properties | Camera field of view 90 ° |
| Properties | LQ image transfer time to the control panel (ideally) up to 20 sec. (10 sec.) |
| Properties | Camera resolution LQ 320 * 240; HQ 640 * 480 points |
| Properties | Typical image transfer time to 15 s / GPRS server; 2 s / LAN |
| Properties | HQ image transfer time to the control panel (ideally) up to 130 sec. (60 sec.) |
| Properties | LQ / HQ image size (typical) 2-10 kB / 2-64 kB (6 kB / 35 kB) |
| Signal range | approx. 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Compatibility | F-Link 1.5.1 and higher |
| Angle of view (horizontal) | 90 ° / 12 m (basic lens) |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















