JA-159P * - wireless outdoor PIR
The wireless PIR detector JA-159P is designed to indicate human disturbance of the outdoor space. It is a two-zone outdoor detector from Optex, supplemented by a transmitter compatible with the JABLOTRON 100+ system. Type of device wireless outdoor...
Product code: 0105-702 EAN: 8594052539769 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The wireless PIR detector JA-159P is designed to indicate human disturbance of the outdoor space. It is a two-zone outdoor detector from Optex, supplemented by a transmitter compatible with the JABLOTRON 100+ system.
| Type of device | wireless outdoor PIR |
| Power supply | 2 x Lithium battery type CR123A (3 V, 1500 mAh) |
| Battery life | about 3 years |
| Working frequency | 868.1 MHz |
| Signal range | up to 300 m for direct visibility |
| Detection area | 12 m / 90 °; 16 segments |
| Mounting height | 0.8 - 1.5 m |
| Motion detection | 0.3 - 1.5 m / s |
| Saver | optionally 5 s or 120 s |
| Cover | IP55 |
| Weight | 620 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















