JA-151ST-A * - wireless smoke and temperature + common siren
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. It includes a siren that reports a fire alarm from both its own detector and another fire detector in the system. Type of device wireless smoke and temperature...
Product code: 0107-461 EAN: 8595614117753 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. It includes a siren that reports a fire alarm from both its own detector and another fire detector in the system.
| Type of device | wireless smoke and temperature + common siren |
| Power supply | 3 pcs lithium batteries FR6 (AA) 1.5 V / 3.0 Ah |
| Power supply | 3 AA alkaline batteries 1.5 V, 2.4 Ah |
| Power supply | Batteries not included |
| Battery life | about 3 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | approx. 300 m (open terrain) |
| Temperature detection | class A2 according to ČSN EN 54-5 |
| Cover color | white |
| Detection | optical light scattering |
| Properties | smoke detector sensitivity - m = 0.11 ÷ 0.13 dB / m according to ČSN EN 54-7 |
| Properties | alarm temperature - +60 ° C to +65 ° C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















