JA-111ST-A * - bus smoke and temperature detector + siren
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. It includes a siren that reports a fire alarm from both its own detector and another fire detector in the system. Detector type optical-smoke + temperature...
Product code: 0107-460 EAN: 8595614115179 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used to detect fire hazards in the interior of residential or commercial buildings. It includes a siren that reports a fire alarm from both its own detector and another fire detector in the system.
| Detector type | optical-smoke + temperature |
| ČSN | ČSN EN 54 part 5 and 7 |
| Detection | optical measuring chamber and thermistor |
| Alarm activation | smoke entering the detector / temperature exceeded |
| Alarm activation | temperature 60 - 65 ° C |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Power supply | 3 AA 1.5 V / 2.4 Ah alkaline / lithium batteries - NOT included! |
| Current consumption | 5 - 10 mA |
| Properties | during operation with inserted batteries in case of power failure transition to autonomous mode |
| Detector addressing in the system | one position |
| Alarm output | BUS |
| Indication | optical with LED / acoustically integrated siren |
| Indication | possibility of transmission of acoustic indication of subsystem states - adjustable |
| Cover color | white |
| Cover design | plastic |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















