JA-110B - bus glass break detector
The JA-110B bus glass break detector detects the breaking of glass door and window panels. The detection is based on dual technology (detection of a change in air pressure accompanied by the characteristic sound of breaking glass). Detector type...
Product code: 0104-805 EAN: 8594052537499 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The JA-110B bus glass break detector detects the breaking of glass door and window panels. The detection is based on dual technology (detection of a change in air pressure accompanied by the characteristic sound of breaking glass).
| Detector type | digital audio |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Current consumption | 5 mA |
| Detector ramp-up | after connection max. 60 seconds |
| Minimum glass size | 0.6 x 0.6 m |
| Glass detection range | max. sensitivity 9 m |
| Sensitivity | adjustable |
| Alarm memory | Yes |
| BUS output | JA-100 |
| Optical indication | LED |
| Recommended installation height | 2.5 m above floor level |
| Cover color | white |
| Execution | plastic |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















