IR1 - PIR, bottom vision, range 15 m
Dual infrared passive detector with fully digital signal processing, small dimensions, spherical lens, temperature compensation, digital automatic pulse counter, high resistance to RF interference. Detector type PIR Environment internal Anti-masking...
Product code: 2007-025 EAN: 8595584653268 Producer: AMC
- Description
- Product inquiry
Dual infrared passive detector with fully digital signal processing, small dimensions, spherical lens, temperature compensation, digital automatic pulse counter, high resistance to RF interference.
| Detector type | PIR |
| Environment | internal |
| Anti-masking | No |
| Sensing characteristic | fan + lower vision |
| PET immunity | Yes |
| PET immunity to | 15 kg |
| Range | 15 m |
| Mounting height | 2 - 2.7 m |
| Coverage | 15 m, 100° |
| Power supply | 9 - 15 V= |
| Min. current draw | 9.5mA |
| Max. current draw | 18mA |
| PIR sensor | dual |
| Sensitivity | 2 levels |
| Alarm output | NC |
| Cover tamper | yes, NC |
| Operating temperature | -10 to 40°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















