IPC-UFW4558T-ZAS-S2 - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Starlight, 60m, AI, MIC, SSA, SMD4.0, popl.
WizSense outdoor IP camera with high-sensitivity Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people/vehicles.5 Mpix, smart IR illumination 60 m, 2.7-13.5 mm (99°-28°) lens, integrated microphone,...
Product code: 2404-049 EAN: 6939554947254 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with high-sensitivity Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people/vehicles.5 Mpix, smart IR illumination 60 m, 2.7-13.5 mm (99°-28°) lens, integrated microphone, alarm I/O. AI SSA for dynamic image adjustment.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Line | WizSense |
| Sensing Element | 1/2.7" 5Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | real DEN/NOC mode - ICR (IR cut filter) |
| Illuminance | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13,5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 99°-28° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Pixel count | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life software, Web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent Video Analysis | AI AI + IVS rules - perimeter protection and SMD motion detection 4.0 with object classification, AI SSA to dynamically adapt the image to the ambient light conditions |
| Adjustable features | AI, IVS, SMD 4.0, AI SSA, WDR, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AUB, BLC, HLC, EIS, motion detection, etc. |
| Audio I/O | Integrated microphone |
| Alarm I/O | 1 channel in: 5 mA 3V-5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/2.8 W (12 VDC); 3.4 W (PoE), max (WDR + IR intensity + Intelligence): 7.4W (12 VDC); 8.5 W (PoE) |
| PoE Type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















