IPC-UFW3459T-AS-IL - 3.6 mm - 4Mpix Smart Dual illumination, 60m IR, 50m white LED, AI, SMD, MIC, alarm and
Outdoor IP camera WizSense series dual illumination, microphone, AI, high sensitivity sensor. Night mode IR illuminator displays a black and white image, when intelligent detection of a person or vehicle, it activates the white LED light and changes...
Product code: 2404-053 EAN: 6939554946516 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor IP camera WizSense series dual illumination, microphone, AI, high sensitivity sensor. Night mode IR illuminator displays a black and white image, when intelligent detection of a person or vehicle, it activates the white LED light and changes to color to get real perimeter intrusion information. Of course, the camera can also be set to normal modes, completely no illumination, night IR LED only or white LED only.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.9" 4Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.006 Lux@F1.6(Color,30IRE) 0.0006 Lux@F1.6(B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Smart Dual Illumination, Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | In night mode, the camera uses invisible IR illumination, which does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, The camera can of course be mounted |
| Backlight | 60m IR LED and 50m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3,6 mm | Frame angle (horizontal) | 84° |
| Resolution | 4 Mpix |
| Number of images pixels | 2688 x 1520 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 | Data compression type | MJPEG |
| Settings | Software SmartPSS/Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life apps, web browsers |
| WDR | 120 dB | Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection and SMD Plus motion detection with object classification |
| Configurable features | AI, IVS, SMD, ROI, WDR, DNR, P2P, AGC, AWB, BLC, HLC, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection | Audio I/O | Integrated microphone |
| Alarm I/O | 1 channel in: 5 mA 3V-5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 2 W (12 VDC); 2.6 W (PoE) Max (H.265+intelligence on + WDR + illuminator on): 6.1 W (12 VDC); 7.2 W (PoE) | PoE Type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal | Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















