IPC-UDW4559H-AS-PV-S5 - 2.8 mm - 5Mpix, 30m IR and 30m white LED, WizSense+ 4 Series, microphone and speaker, active deterrence
Dome ball IP WizSense+ 4 Series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD man/vehicle detection, smart search, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, integrated dual microphone, speaker (two-way...
Product code: 2404-056 EAN: 6939554946509 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Dome ball IP WizSense+ 4 Series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD man/vehicle detection, smart search, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, integrated dual microphone, speaker (two-way communication), alarm I/O, micro SD slot. Power supply PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome ball |
| Line | WizSense + 4 Series |
| Sensing Element | 1/2.7" CMOS |
| Light Sensitivity | 0.003 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0003 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); SMD; AcuPick; AI SSA; Smart Search |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); SMD (human and vehicle detection); AcuPick (automated one-click search for moving objects); AI SSA (dynamic image adaptation to environmental lighting conditions); Intelligent Search |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates the visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course also be set to normal modes, no illumination at all, night IR LED only or white LED only |
| Brightness | 30 m (IR 850 nm) 30 m (white light) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm |
| Frame angle (horizontal) | 97° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Pixel count | 2960 × 1688 px |
| Frame rate | Main stream: 2880 × 1620/2960 × 1668@(1 fps-20 fps)/2688 × 1520@(1 fps-30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1-25 fps)/704 × 480@(1-30 fps) Third stream: 1920 × 1080@(1-25/30 fps) |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI | Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication capability) |
| Alarm I/O | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3-5 VDC/1 channel out: wet contact, 300 mA 12 VDC |
| SD card | FTP;SFTP; Micro SD card (support max. 256 GB); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Power | 12 VDC; PoE Basic: 3.7 W (12 VDC); 4.8 W (PoE) Max (H.265+WDR+warm light+siren and light active deterrence + intelligence on): 8.3 W (12 VDC); 8.8 W (PoE) |
| Material | metal | Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















