IPC-UDW4558EM-S-S2 - 2.8 mm - 5Mpix Starlight, 50m, SMD4.0, SSA, MIC, Quick Pick
WizSense outdoor camera, SMD 4.0 smart motion detection, perimeter protection with human/vehicle object categorization, QuickPick function, smart search.5 Mpix, smart IR illumination 50 m, 2.8 mm (97°) lens, integrated microphone and micro SD card...
Product code: 2404-039 EAN: 6939554945151 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor camera, SMD 4.0 smart motion detection, perimeter protection with human/vehicle object categorization, QuickPick function, smart search.5 Mpix, smart IR illumination 50 m, 2.8 mm (97°) lens, integrated microphone and micro SD card slot. An advantage is the ability to rotate the image 90° and use it to monitor narrow streets and corridors in "corridor mode". Rotation in 3 axes.
| Device Type | IP Camera |
| Design | Dome ball |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.7" 5Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0, Quick Pick | Night Mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 50 m |
| Lens Type | fixed |
| Lens | 2,8 mm | Frame angle (horizontal) | 97° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Number of images pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ | Data compression type | H.265 | Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Software SmartPSS Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life apps, web browsers |
| WDR | 120 dB | Intelligent video analysis | Smart motion detection SMD 4.0 and perimeter protection with human and vehicle object categorization, Quick Pick function, smart search |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, AFSA, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| SD Card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/4.3 W (12 VDC); 4.9 W (PoE) Max (WDR + IR intensity + Intelligence): 7.6 W (12 VDC); 8.9 W (PoE) | PoE Type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE | Material | metal | Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















