IPC-UDW3459TM-S-IL - 2.8 mm - 4Mpix Smart Dual illumination, 30m IR and 30m white LED, MIC, SMD Plus
WizSense Series outdoor camera with dual illumination technology for color images with SMD Plus human/vehicle detection. Integrated microphone. Smart SMD Plus motion detection, perimeter protection with human/vehicle object categorization. 4 Mpix,...
Product code: 2404-033 EAN: 6939554942570 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series outdoor camera with dual illumination technology for color images with SMD Plus human/vehicle detection. Integrated microphone. Smart SMD Plus motion detection, perimeter protection with human/vehicle object categorization. 4 Mpix, smart IR illumination 30 m, 2.8 mm lens (95° angle). Micro SD card slot. Power supply PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome ball |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.9" 4Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.006 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0006 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Smart Dual Illumination, Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course be set to normal modes as well, completely no illumination, night IR LED only or white LED only |
| Illumination | 30m IR LED and 30m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm | Frame angle (horizontal) | 95° |
| Resolution | 4 Mpix |
| Number of images pixels | 2688 x 1520 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life software, Web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent Video Analysis | Smart Motion Detection SMD Plus and Perimeter Protection with human and vehicle object categorization |
| Adjustable Features | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| SD Card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 2.1 W (12 VDC); 2.5 W (PoE) Max (H.265 + intelligence on + WDR + warm light): 4.4 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) |
| PoE Type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















