IPC-UDBW3558E-S-S2 - 2.8 mm - 5Mpix Starlight, 30m, AI, SMD Plus, MIC, antivandal
WizSense outdoor antivandal IP camera with high-sensitivity sensor and SMD Plus artificial intelligence for perimeter protection by detecting people/vehicles.5 Mpix, smart IR illumination 30 m, fixed lens 2.8 mm (111°), micro SD card slot,...
Product code: 2404-051 EAN: 6939554947247 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor antivandal IP camera with high-sensitivity sensor and SMD Plus artificial intelligence for perimeter protection by detecting people/vehicles.5 Mpix, smart IR illumination 30 m, fixed lens 2.8 mm (111°), micro SD card slot, integrated microphone.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome |
| Series | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.7" 5Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.007 Lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0007 Lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm | Frame angle (horizontal) | 111° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Number of images pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 | Data compression type | MJPEG |
| Settings | Software SmartPSS/Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life apps, web browsers |
| WDR | 120 dB | Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection and SMD Plus motion detection with object classification |
| Adjustable features | AI, IVS, SMD, ROI, WDR, DNR, P2P, AGC, AWB, BLC, HLC, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection | Audio I/O | Integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 2.3 W (12 VDC); 2.9 W (PoE) Max (H.265+ max. resolution + max. stream + WDR + IR intensity + IVS): 5 W (12 VDC); 6.1 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















