IPC-UDBW3258E-S - 2.8 mm - 2Mpix Starlight, 30m, MIC, SMD Plus, mini antivandal
Outdoor mini antivandal camera WizSense Series. Integrated microphone. Smart motion detection SMD+ perimeter protection with human/vehicle object categorization. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 30 m, 2.8 mm lens (106° angle). Micro SD card...
Product code: 2404-041 EAN: 6939554945182 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor mini antivandal camera WizSense Series. Integrated microphone. Smart motion detection SMD+ perimeter protection with human/vehicle object categorization. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 30 m, 2.8 mm lens (106° angle). Micro SD card slot. Power supply PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.8" 2Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 Lux@F1.6 (Color, 30IRE) 0.0002Lux@F1.6 (B/W, 30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm | Frame angle (horizontal) | 106° |
| Resolution | 2 Mpix |
| Number of images pixels | 1920 x 1080 px |
| Frame rate | 25 sn/s at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life software, Web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent Video Analysis | Smart Motion Detection SMD Plus and Perimeter Protection with human and vehicle object categorization |
| Adjustable Features | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| SD Card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 1.9 W (12 VDC); 2.5 W (PoE)Max (ICR + H.265 + WDR + max. Illumination + intelligence on): 4.7 W (12 VDC); 5.6 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















