IPC-HFW5842DK1-Z-5G - 2.7 - 12 mm - 8Mpix Starlight, IR 60m, WizMind detection, 5G module, micro SD, two-way audio
WizMind Series outdoor 5G IP camera designed for remote applications without an internet connection at the installation site. Resolution 8 Mpix, motorized lens 2.7-12 mm (horizontal angle 113°-47°). Smart motion detection and perimeter protection...
Product code: 2403-013 EAN: 6923172548481 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series outdoor 5G IP camera designed for remote applications without an internet connection at the installation site. Resolution 8 Mpix, motorized lens 2.7-12 mm (horizontal angle 113°-47°). Smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, face detection with attributes, people counting, heat maps, intelligent search and the option to record detections on a micro SD card (up to 512 GB). Microphone and speaker for two-way communication. 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Special |
| Advice | WizMind Series |
| Sensing element | 1/1.8” 8 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection), Heat Map, Smart Object Detection, Face Detection, People Counting, Smart Search |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°–47° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart motion detection and perimeter protection with SMD4.0 human and vehicle object categorization, added or lost object detection, face detection with attributes, people counting, heat maps, intelligent search |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone and speaker (two-way audio communication option) |
| I/O alarm | 3 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 2 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | 12 VDC/Basic: 6.6 W (12 VDC) Max. (H.265 + WDR + max. stream + intelligence on + illuminator on + active deterrence + vari-focal + power output): 20 W (12 VDC) Max. (4G pulling stream+IR+speaker+warning light): 7.5 W |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















