IPC-HFW5541T-ASE-S3-BLACK - 2.8 mm - black 5Mpix Starlight, 80m, AI, SMD3.0, pop., anti., ePoE
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizMind series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 80 m, fixed lens 2.8 mm...
Product code: 2306-094 EAN: 6923172578693 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizMind series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 80 m, fixed lens 2.8 mm (102°), micro SD card slot and alarm I/O. This series offers standard motion detection, AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, people counting, face detection, heat maps, abandoned/lost object. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, People counting, Face detection, Abandoned object, missing object, Heat map, SMD 3.0, ePoE |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 80 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 102° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2592 x 1944 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection, person and vehicle recognition, SMD 3.0 object classification, person counting, face detection, added object, missing object, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 3.0, ROI, WDR, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | 1/1, RCA port |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/2.4 W (12 VDC); 3 W (PoE) Max. (H.265 + three streams + intelligence on + IR on ): 7.1 W (12 VDC); 8.4W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















