IPC-HFW5541E-Z5E-S3 - 7 - 35 mm - 5Mpix Starlight, 120m, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, antivandal, WizMind Series S detection
Outdoor antivandal IP WizMind S series Starlight sensor. It offers SMD 3.0 smart motion detection, perimeter with human/vehicle object categorization, forgotten/disappeared object detection. AI SSA for dynamic image matching, face detection, person...
Product code: 2309-112 EAN: 6923172587756 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor antivandal IP WizMind S series Starlight sensor. It offers SMD 3.0 smart motion detection, perimeter with human/vehicle object categorization, forgotten/disappeared object detection. AI SSA for dynamic image matching, face detection, person counting, video metadata, heatmaps, smart search, audio detection. 5 Mpix resolution, smart IR 120 m, 7-35 mm (31°-11°) lens, microphone, micro SD card.
| Device Type | IP Camera |
| Number of Elements | Bullet |
| Line | WizMind Series S |
| Sensing Element | 1/2.7" 5Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart Object Detection, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart search, Smart Sound Detection |
| Night Mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 120 m |
| Lens Type | motor |
| Lens | 7-35 mm |
| Angle of view (horizontal) | 31°-11° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Pixel count | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 25 sn/s at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Software SmartPSS Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life apps, web browsers |
| WDR | 120 dB | Intelligent video analysis | Smart motion detection SMD 3.0 and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function to dynamically adapt the image to the ambient light conditions, face detection, person counting, video metadata, heat maps, smart search, Smart Audio Detection |
| Adjustable Features | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, AFSA, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone, 1/1 |
| Alarm I/O | 2 channels in: wet contact, 5 mA 3V-5 VDC / 1 channel out: wet contact, 300 mA 12V DC |
| SD card | Micro SD (max.512 Power |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 3.6 W (12 VDC); 4.7 W (PoE) Max (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 10.4 W (12 VDC); 13.0 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















