IPC-HFW5442E-ZE BLACK - 2.7-12 mm - black 4Mpix Starlight, 60m, AI, SMD3.0, SSA, popl., antiv.
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizMind series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 4 Mpix resolution, white LED 60 m, motorized lens 2.7 - 12 mm...
Product code: 2303-067 EAN: 6939554964428 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizMind series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD 3.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 4 Mpix resolution, white LED 60 m, motorized lens 2.7 - 12 mm (114° to 47°), micro SD card slot and alarm I/O. This series offers standard motion detection, AI artificial intelligence, object classification, person counting, face detection, face attributes, heat maps, abandoned/lost object. Power supply 12 V=/PoE or ePoE. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/1.8" 4 Megapixel CMOS image sensor |
| Light sensitivity | 0.003 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0003 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence - Perimeter protection, SMD 3.0, Face detection, Face attributes, People counting, Heat map, Object Abandoned/Missing |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 114°–47° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection, person and vehicle recognition, SMD 3.0 object classification, person counting, face detection, face attributes, heat maps, missing and added object |
| Adjustable functions | AI, SMD 3.0., IVS, SSA, FD, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I/O | 1/1 |
| I/O alarm | 2 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/3 W (12 VDC); 3.7 W (PoE) Max. (max. stream + IR LED + focus): 9.9 W (12 VDC); 10.9W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















