IPC-HFW5241T-SE-S3 - 2.8 mm - 2Mpix, 80 m, WizMind Series S detection, MIC, ePoE, antivandal
WizMind S Series Bullet IP, IVS perimeter protection, intelligent object detection, SMD man/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, face detection, person counting, heatmap, metadata, intelligent search....
Product code: 2403-039 EAN: 6923172584465 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind S Series Bullet IP, IVS perimeter protection, intelligent object detection, SMD man/vehicle detection, AcuPick auto moving object search. AI SSA dynamic image matching, face detection, person counting, heatmap, metadata, intelligent search. Integrated microphone, micro SD slot. Power supply PoE/ePoE or 12 VDC, anti-vandal IK10, IP67 protection.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Line | WizMind Series S |
| Sensor | 1/2.8" CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.6(Color,30 IRE) 0.0004 lux@F1.6(B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); Smart Object Detection; SMD; AcuPick; AI SSA; Face Detection; People Counting; Heat Map; Video Metadata; Smart Search |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); Intelligent Object Detection; SMD (human and vehicle detection); AcuPick (automated one-click search for moving objects); AI SSA (dynamic image adaptation to environmental lighting conditions); Face Detection; Person Counting; heat map; video metadata; Intelligent search |
| Night mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 80 m (IR 850 nm) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm |
| Frame angle (horizontal) | 106° |
| Resolution | 2 Mpix |
| Pixel count | 1920 × 1080 px |
| Frame rate | Main stream: 1080p@1-25/30 fps) Sub stream: D1@(1-25/30 fps) Third stream: 1080p@(1-25/30 fps) Fourth stream: 720p@(1-25/30 fps) |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 512 GB); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Enhancement Base-T) |
| Power | 12 VDC/PoE (802.3af)/ePoE Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 8.3 W (12 VDC); 9.8 W (PoE) |
| Material | metal | Antivandal | IK10 | Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















