IPC-HFW3849T1-AS-PV-S4 - 3.6 mm - 8Mpix, 30m IR and 30m white LED, WizSense 3 Series, microphone and speaker, active deterrence
Bullet IP WizSense 3 series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD 4.0 human/vehicle detection, intelligent search. QuickPick fast moving object search. AI SSA dynamic image matching, integrated dual microphone and speaker (two-way...
Product code: 2406-089 EAN: 8595584663014 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Bullet IP WizSense 3 series, Smart Dual illumination, IVS perimeter protection, SMD 4.0 human/vehicle detection, intelligent search. QuickPick fast moving object search. AI SSA dynamic image matching, integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication), alarm I/O, micro SD slot. Power supply PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Line | WizSense 3 Series |
| Sensing Element | 1/2.8" CMOS |
| Light sensitivity | 0.004 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); SMD 4.0; Smart Search; Quick Pick; AI SSA |
| Intelligent Video Analysis | IVS (perimeter protection); SMD (human and vehicle detection) 4.0; Intelligent Search; Quick Pick (function of quick search for moving object in the marked area); AI SSA (dynamic image adaptation to environmental lighting conditions) |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates the visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course also be set to normal modes, no illumination at all, night IR LED only or white LED only |
| Brightness | 30 m (IR 850 nm) 30 m (white light) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3,6 mm |
| Frame angle (horizontal) | 85° |
| Resolution | 8 Mpix |
| Pixel count | 3840 × 2160 px |
| Frame rate | Main stream: 3840 × 2160@(1 fps-30 fps) Sub stream: 704 × 576@(1 fps-25 fps)/704 × 480@(1 fps-30 fps) Third stream:1920 × 1080@(1 fps-30 fps) |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI | Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication capability) |
| Alarm I/O | 1 channel in: 5mA 3V-5 VDC/1 channel out: 300mA 12 VDC |
| SD card | FTP; SFTP; Micro SD card (support max. 256 G); NAS |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Power | 12V DC/PoE (802.3af) Basic: 4.5 W (12 VDC); 5.5 W (PoE) Max (pulling stream+warning light+speaker+warm light on): 7.6 W (12 VDC); 9.1 W (PoE) |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















