IPC-HFW3541E-AS-S2 - 3.6 mm - 5Mpix Starlight, 50m, AI, MIC, SMD4.0, Quick Pick, AI SSA, alarm
WizSense outdoor IP camera with artificial intelligence, fixed lens 3.6 mm (92° angle), integrated microphone, alarm input and output, Smart IR range 50 m. Resolution 5 Mpix with a frequency of 20 frames/s. The camera is equipped with several types...
Product code: 2306-070 EAN: 6923172542083 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with artificial intelligence, fixed lens 3.6 mm (92° angle), integrated microphone, alarm input and output, Smart IR range 50 m. Resolution 5 Mpix with a frequency of 20 frames/s. The camera is equipped with several types of intelligent detection, SMD 4.0 for the protection of the perimeter by detecting people and vehicles, the function of quickly finding the object of interest Quick Pick. AI SSA function for dynamic adaptation of the image to the lighting conditions of the environment. Micro SD card slot. PoE or 12 VDC power supply. Passage of cables through the console. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7" 5 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD 4.0, Quick Pick, AI SSA |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 92° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection and SMD 4.0 motion detection with object classification, Quick Pick function |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 3.1 W (12 VDC); 3.7 W (PoE) Max. (WDR+IR intensity+Intelligence on): 5.3 W (12 VDC); 6.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















