IPC-HFW3441T-AS-P - 2.1 mm - 4Mpix wide-angle, 180°, 20m, WDR, AI, MIC, ePTZ
WizSense outdoor compact IP camera, 180° wide-angle fixed lens, ePTZ function, integrated microphone, Smart IR range 20 m. This series offers standard motion detection, AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and...
Product code: 2210-012 EAN: 6923172540041 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor compact IP camera, 180° wide-angle fixed lens, ePTZ function, integrated microphone, Smart IR range 20 m. This series offers standard motion detection, AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, SMD3 object classification .0. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7" 4 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.01 lux@F2.0 (Color,30 IRE) 0.001 lux@F2.0 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD 3.0, ePTZ |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 20 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.1 mm |
| Angle of view (horizontal) | 180° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 20 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and SMD 3.0 motion detection with object classification |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 1000 mA 30 VDC/500 mA 50 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 3.1 W (12 V DC); 5.3 W (PoE) Max. (H.265+main stream/IR intensity+IR on): 4 W (12V DC); 6.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















