IPC-HFW2449T-AS-IL - 3.6mm - 4Mpix Smart Dual backlight, 60m IR, 50m white LED, AI, SMD, MIC, alarm and audio I/O
WizSense outdoor IP camera with dual illumination technology, integrated microphone, artificial intelligence and high sensor sensitivity. In night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a...
Product code: 2310-091 EAN: 8595584657662 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with dual illumination technology, integrated microphone, artificial intelligence and high sensor sensitivity. In night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations, of course, the camera can also be set to normal modes, no backlight at all, only night IR LED or only white LED. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/2.9" 4Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.006 Lux@F1.6(Color,30IRE) 0.0006 Lux@F1.6(B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Smart Dual Illumination, Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations, of course, the camera can also be set to normal modes, no backlight at all, only night IR LED or only white LED |
| Glare | 60 m IR LED and 50 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 84° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 20 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection and SMD Plus motion detection with object classification |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, ROI, WDR, DNR, P2P, AGC, AWB, BLC, HLC, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 2 W (12 VDC); 2.6 W (PoE) Max. (H.265+ intelligence on + WDR + illuminator on): 6.1 W (12 VDC); 7.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















