IPC-HDW5241T-ZE-S3 - 2.7-13.5 mm - 2Mpix Starlight, 40m, MIC, ePoE, WizMind S detection
Outdoor IP WizMind S series. 2 Mpix, 2.7-13.5 mm (109°-30°) lens, IR 40 m, microphone. Motion detection, perimeter with human/vehicle categorization, added/lost object detection, SMD3.0, AcuPick. AI SSA dynamic image matching, face detection,...
Product code: 2403-035 EAN: 6923172587480 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor IP WizMind S series. 2 Mpix, 2.7-13.5 mm (109°-30°) lens, IR 40 m, microphone. Motion detection, perimeter with human/vehicle categorization, added/lost object detection, SMD3.0, AcuPick. AI SSA dynamic image matching, face detection, metadata, person counting, heatmaps, smart search, audio detection. SD card slot, PoE/ePoE or 12 VDC power supply. 3-axis rotation.
| Device Type | IP Camera |
| Design | Dome ball |
| Line | WizMind Series S |
| Sensing Element | 1/2.8" 2Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, AcuPick, Smart abandoned object; smart missing object, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Sound Detection |
| Night Mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 40 m |
| Lens Type | motor |
| Lens | 2,7-13,5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 109°-30° |
| Resolution | 2 Mpix |
| Pixel count | 1920 x 1080 px |
| Frame rate | 25 sn/s at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life software, Web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent Video Analysis | Smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, SMD3.0, AcuPick, AI SSA function for dynamic image adaptation to environmental lighting conditions, face detection, metadata-based detection, person counting, heat maps, Smart Search, Smart Sound Detection |
| Settable features | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking, LDC |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| SD Card | Micro SD (max.512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 3 W (12 VDC); 4 W (PoE) Max (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 6.3 W (12 VDC); 7.6 W (PoE) | PoE Type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal | Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















