IPC-HDW3841T-ZS-S2 - 2.7-13.5 mm - 8Mpix Starlight, 40m, AI, MIC, SSA, SMD4.0
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 8 Mpix resolution, smart IR range of 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (109°-30°),...
Product code: 2211-096 EAN: 6923172542410 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 8 Mpix resolution, smart IR range of 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (109°-30°), integrated microphone and micro SD card slot. The camera is also equipped with artificial intelligence AI SSA for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. Another advantage is the ability to rotate the image by 90° and use it for monitoring narrow streets and corridors in the so-called "corridor mode". Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.8” 8 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 109°-30° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD 4.0 with object classification, AI SSA for dynamic adaptation of the image to the lighting conditions of the environment |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 4.0, AI SSA, WDR, EIS, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/5.7 W (12 VDC); 6.4 W (PoE), max. (WDR + IR intensity + Intelligence): 8.9 W (12 VDC); 10.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















