IPC-HDW3549H-ZAS-PV - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Smart Dual, 50m IR and 40m white LED, AI, SMD4.0, alarm, active intimidation, two-way audio
WizSense outdoor IP camera with dual illumination technology, SMD 4.0 artificial intelligence, active intimidation and integrated dual microphone and speaker for two-way audio communication. In night mode, the camera uses an invisible IR light that...
Product code: 2310-096 EAN: 6923172595157 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor IP camera with dual illumination technology, SMD 4.0 artificial intelligence, active intimidation and integrated dual microphone and speaker for two-way audio communication. In night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations, of course, the camera can also be set to normal modes, no backlight at all, only night IR LED or only white LED. If the perimeter is breached by a person or vehicle, the camera will trigger an audio-visual scare with a pair of warning colored LEDs (red and blue). You can choose a preset or custom audio notification. This mode can be easily disabled using the mobile app. The camera is also equipped with artificial intelligence AI SSA for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. Alarm I/O, micro SD card slot. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.003 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0003 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, Smart Dual Illuminators, Siren and Light Active Deterrence, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations, of course, the camera can also be set to normal modes, no backlight at all, only night IR LED or only white LED |
| Glare | 50 m IR LED and 40 m white LED |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°-36° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification of person and vehicle SMD 4.0, AI SSA for dynamic adaptation of the image to the light conditions of the environment, Quick Pick and Smart Search functions |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, BLC, HLC, WDR, AI SSA, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection |
| Audio I/O | integrated dual microphone and audio siren with the ability to play preset and custom announcements, two-way audio communication |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 4 W (12 VDC); 5 W (PoE) Max. (pulling stream+warning light+speaker+warm light on): 8.5 W (DC12 V) 10.6 W (POE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















