IPC-HDW1230DT-STW - 2.8 mm - 2Mpix, IR 30m, WiFi, motion and sound detection, two-way audio, 12 VDC
Wi-Fi Series outdoor camera. WiFi 2.4 GHz, range 120 m. Integrated microphone and speaker (two-way audio communication option). Motion detection and sound detection. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 30 m, fixed lens 2.8 mm (100°). 12 VDC...
Product code: 2403-031 EAN: 6923172533937 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wi-Fi Series outdoor camera. WiFi 2.4 GHz, range 120 m. Integrated microphone and speaker (two-way audio communication option). Motion detection and sound detection. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 30 m, fixed lens 2.8 mm (100°). 12 VDC power supply (included in the package). Metal and plastic will do. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | Wi-Fi Series |
| Sensing element | 1/2.8" 2 Megapixel Progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.025 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.0025 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Motion Detection, Audio Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 100° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Adjustable functions | DWDR, DNR, AGC, AWB, BLC, HLC, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror |
| Audio I/O | integrated microphone and speaker (two-way audio communication option) |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Wi-Fi | WiFi 2.4 GHz (according to the IEEE802.11b/g/n standard), range 120 m |
| Power supply | 12 VDC/Basic: 1.9 W (12 VDC) Max. (H.265+IR intensity): 6.1 W (12 VDC) |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















