IPC-HDBW5842E-ZE-DC12AC24V-S2 - 2.7-12 mm - 8Mpix Starlight, 40m, audio and alarm I/O, ePoE, 12VDC/24VAC, anti-vandal, WizMind Series detection
WizMind Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. 8 Mpix resolution, smart IR range 40 m, lens 2.7-12 mm (horizontal angle 110°-45°), micro SD card slot, audio and I/O alarm. The firmware of this series includes...
Product code: 2312-013 EAN: 6923172524874 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. 8 Mpix resolution, smart IR range 40 m, lens 2.7-12 mm (horizontal angle 110°-45°), micro SD card slot, audio and I/O alarm. The firmware of this series includes smart SMD 3.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, face detection, people counting, heat maps. PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizMind Series |
| Sensing element | 1/1.8” 8 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.004 Lux@F1.4 (Color, 30IRE) 0.0004 Lux@F1.4 (B/W, 30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart Object Detection, Face detection, People Counting, Heat Map |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 110°-45° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD 3.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, face detection, people counting, heat maps |
| Adjustable functions | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | 1/1 |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC/Basic power consumption: 5.2 W (12 VDC); 5.0 W (24 VAC); 5.5 W (PoE) Max. power consumption (H.265 + max. stream + intelligent function + IR LED + focus): 9.6 W (12 VDC); 9.9 W (24 VAC); 10.1W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















