IPC-HDBW5442R-ASE - 3.6 mm - 4Mpix Starlight, 50m, WDR, IVA, AI, antiv, ePoE
Outdoor anti-vandal dome IP camera with 3.6 mm fixed lens (89 ° angle), Smart IR illumination 50 m. Resolution 4 Mpix. WDR (140 dB) and 3D-DNR functions increase image quality in demanding lighting conditions. The camera is equipped with...
Product code: 1909-029 EAN: 8595584647212 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal dome IP camera with 3.6 mm fixed lens (89 ° angle), Smart IR illumination 50 m. Resolution 4 Mpix. WDR (140 dB) and 3D-DNR functions increase image quality in demanding lighting conditions. The camera is equipped with intelligent detection (detects passage, overshoot, missing and added object, faces, counting people). Alarm input and output, audio, SD card slot, PoE or 12 V power supply and Dahua ePoE standard. Rotation in three axes. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome |
| Advice | Pro AI Series |
| Sensing element | 1 / 1.8 "Progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.001 / F1.6 |
| Technology | Artificial Intelligence, Starlight |
| Night mode | mechanical IR filter, Smart IR LED |
| IR illumination | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 89 ° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 1520 x 2688 px |
| Maximum frame rate | 25 fps at 4Mpix |
| Data compression type | H.265 + |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264 + |
| Data compression type | H.264 |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life mobile applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | passage, crossing (recognition of people and vehicles), missing or added object, face detection, counting people |
| Adjustable functions | WDR, AGC, AWB, BLC, 3D-DNR, motion detection, 90 ° image rotation (corridor mode), etc. |
| Audio I / O | 1/1 |
| Alarm I / O | 1/1 (5V = / 5mA / 12V = / 300mA) |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE according to 802.3af or 12 V = / max 6.1W |
| Material | metal, IP67 protection |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















