IPC-HDBW5241F-M-SA - 2.8 mm - 2Mpix Starlight, 30m, WDR, IVS, AI, MIC, antivandal
Outdoor anti-vandal mini dome IP camera with fixed lens 2.8 mm (angle 106 °), Smart IR illumination 30 m, integrated microphone. Resolution 2 Mpix. WDR (120 dB) and 3D-DNR functions increase image quality in demanding lighting conditions. The...
Product code: 2111-106 EAN: 6923172598929 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal mini dome IP camera with fixed lens 2.8 mm (angle 106 °), Smart IR illumination 30 m, integrated microphone. Resolution 2 Mpix. WDR (120 dB) and 3D-DNR functions increase image quality in demanding lighting conditions. The camera is equipped with AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, face detection, six face attributes, hanging out detection, gathering people, parking detection. Micro SD card slot. Rotation in three axes with restriction. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Dome |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1 / 2.8 ”2Megapixel progressive scan STARVIS ™ CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 Lux@F1.6 (Color, 30IRE) 0.0002 Lux@F1.6 (B / W, 30IRE) 0 Lux (Illuminator on) |
| Technology | Artifical Intelligence: Perimeter protection, SMD Plus, Face detection, Face attributes, People counting, Heat map, Object Abandoned / Missing |
| Night mode | real DAY / NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| IR illumination | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 106 ° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920 x 1080 px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265 + |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264 + |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, face detection, six face attributes, hanging out detection, gathering people, parking detection |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I / O | integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12VDC / Basic power consumption: 1.6W (12V DC); 2.4W (PoE) Max. power consumption (ICR switch + IR full intensity): 4.4W (12V DC); 5.3W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















