IPC-HDBW3541F-AS-S2 - 2.8 mm - 5Mpix Starlight, 30m, AI, SMD 4.0, MIC, alarm, anti-vandal
Outdoor mini anti-vandal IP camera of the WizSense series with a highly sensitive sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 30 m, fixed lens 2.8 mm...
Product code: 2211-141 EAN: 6923172542816 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor mini anti-vandal IP camera of the WizSense series with a highly sensitive sensor and SMD 4.0 artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 5 Mpix resolution, smart IR range of 30 m, fixed lens 2.8 mm (111°), integrated microphone, micro SD slot and alarm input and output. The camera is also equipped with the AI SSA function for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, AI SSA, SMD 4.0 |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD 4.0 with object classification |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 4.0, AI SSA, ROI, WDR, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/3.8 W (12 VDC); 4.6 W (PoE), max. (WDR + IR intensity + Intelligence): 5.9 W (12 VDC); 7.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















