IPC-HDBW3441R-AS-P - 2.1 mm - 4Mpix Starlight 180°, 15m, AI, EPTZ, SSA, SMD3.0
WizSense outdoor anti-vandal dome IP camera with 2.1 mm fixed wide-angle lens (180° angle), integrated microphone, Smart IR range 15 m. Perimeter protection with SMD 3.0 person and vehicle detection, EPTZ electronic zoom and intelligent alarm...
Product code: 2303-038 EAN: 6923172534286 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor anti-vandal dome IP camera with 2.1 mm fixed wide-angle lens (180° angle), integrated microphone, Smart IR range 15 m. Perimeter protection with SMD 3.0 person and vehicle detection, EPTZ electronic zoom and intelligent alarm target tracking. The camera is also equipped with SSA artificial intelligence for dynamically adapting the image to the lighting conditions of the environment. Alarm I/O, micro SD card slot. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.7” 4 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.01 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, EPTZ: Enlarge and track the targets of intelligent alarms, SMD 3.0 |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 15 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.1 mm |
| Angle of view (horizontal) | 180° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - SMD 3.0 perimeter protection and motion detection with object classification, EPTZ: electronic zoom and intelligent alarm target tracking |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD 3.0, SSA, WDR, EIS, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 1,000 mA 30V DC/500mA 50V DC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/3.2W (12 V DC); 3.9 W (PoE) Max. (H.265+main stream/IR intensity+IR on): 6.4 W (12V DC); 7.7W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















