IPC-HDBW2541R-ZAS-S2 - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Starlight, 40m, audio and alarm I/O, MIC, anti-vandal, SMD Plus, perimeter protection
WizSense Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 4.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization. 5 Mpix resolution, smart IR illumination...
Product code: 2312-121 EAN: 6923172581761 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 4.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization. 5 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, lens 2.7-13.5 mm (horizontal angle 113°-31°). Micro SD card slot, audio and alarm I/O. PoE or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°-31° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD Plus motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization |
| Adjustable functions | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 2.4 W (12 VDC); 3 W (PoE) Max. (H.265+ max. resolution + max. stream+ WDR + IR intensity + IVS): 6.2 W (12 VDC); 7.4W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















